ID # 3144057Model # ALXE-56SZ-LP-S2005
This item leaves our warehouse within
4-6 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
Integrated Rotisserie System with Built-In Motor and 18,500 BTU Infrared Burner
  • Smoker System with 5,000 BTU Dedicated Burner and Drawer for Wood Chips or Herbs
  • 3-Position Warming Rack Stores Up and Out of the Way when Rotissing
  • Dual Integrated 20,000 BTU Side Burner with Recessed, Sealed Top and Stainless Steel Cover
  • Grill Cover Included
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Collection
ALXEAIPGHestanALXE
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Made In USA
YesYesMade In The USA With Globally Sourced PartsYes
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Series
56 Inch36 Inch42 Inch56 Inch
Side Burner
Side Burner----Side Burner
Marine Grade
NoNoNo--
Primary Color
OrangeStainless SteelOrangeOrange
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneBluetooth OnlyNone--
Cutout Width
54 1/2"34 1/2"41"54 1/2"
Cutout Depth
23"23"23 1/2"23"
Cutout Height
10 1/4"10 13/16 Inchs12"10 1/4"
Quick Ship
No--YesNo
Total Cooking Capacity
1124 Sq. Inches888 Sq. Inches1064 Sq. Inches770 Sq. Inches
Cooking Grid Dimensions
37 1/4 X 19"31 3/4 X 19"36 1/2 X 21 3/16"37 1/4 X 19"
Main Grilling Area
707 Sq. Inches603 Sq. Inches782 Sq. Inches--
Secondary Grilling Area
416 Sq. Inches225 Sq. Inches282 Sq. Inches--
Thermometer
AnalogDigitalAnalogAnalog
Width
56"36.00"42"56"
Height
26"26.06"29.5"26"
Depth
26.81"27.19"32.437"26.81"