ID # 3143691Model # ALXE-56BFG-NG-SM9005
Key Features
Sear Zone with 27,500 BTU Ceramic Infrared Burner
  • Integrated Rotisserie System with Built-In Motor and Dual 15,000 BTU Infrared Burners
Number Of Main Burners
4 Burners4 Burners4 Burners--
Infrared Main Burner
One InfraredOne InfraredOne Infrared--
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Collection
ALXE--ProfessionalALXE
Made In USA
YesMade In The USA With Globally Sourced PartsMade In The USA With Globally Sourced PartsYes
Size
XL (43" And Up)XL (43" And Up)XL (43" And Up)XL (43" And Up)
Hose Included
NoYesNo--
Commercial
NoYesYesNo
Series
56 Inch54 Inch54 Inch56 Inch
Side Burner
Side Burner------
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Marine Grade
NoNoNoNo
Primary Color
BlackStainless SteelBlackBlack
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
YesYesYes--
Cutout Width
54 1/2"52 1/4"53"54 1/2"
Cutout Depth
23"24 1/4"24 1/2"23"
Cutout Height
Quick Ship
NoNoNoNo
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Total Cooking Capacity
1390 Sq. Inches1000 Sq. Inches1555 Sq. Inches1390 Sq. Inches
Rotisserie Kit
YesYesYes--
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
18-SR Stainless Steel304 Stainless SteelCeramic--
Flame Tamer Material
CeramicCeramicCeramic--
Cooking Grate Material
Rotisserie Burner Btus
Cooking Grid Dimensions
51 1/4 X 19"50 X 20"51 X 21"51 1/4 X 19"
Heat Zone Separators
NoYesNo--
Main Grilling Area
998 Sq. Inches1000 Sq. Inches1110 Sq. Inches973 Sq. Inches
Ignition Type
Continuous SparkHot SurfaceHot Surface--
Secondary Grilling Area
416 Sq. Inches491 Sq. Inches445 Sq. Inches416 Sq. Inches
Flash Tubes
NoYesYes--
Smoker
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
Width
56"54"54"56"
Height
26"26.39"25"26"
Depth
26.81"29.64"28.38"26.81"