ID # 3143685Model # ALXE-56BFG-NG-S9005
Key Features
Sear Zone with 27,500 BTU Ceramic Infrared Burner
  • Integrated Rotisserie System with Built-In Motor and Dual 15,000 BTU Infrared Burners
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Collection
ALXE--ProfessionalALXE
Made In USA
YesMade In The USA With Globally Sourced PartsMade In The USA With Globally Sourced PartsYes
Size
XL (43" And Up)XL (43" And Up)XL (43" And Up)XL (43" And Up)
Commercial
NoYesYesNo
Series
56 Inch54 Inch54 Inch56 Inch
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Marine Grade
NoNoNoNo
Primary Color
BlackStainless SteelBlackBlack
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Cutout Width
54 1/2"52 1/4"53"54 1/2"
Cutout Depth
23"24 1/4"24 1/2"23"
Cutout Height
Quick Ship
NoNoNoNo
Total Cooking Capacity
1390 Sq. Inches1000 Sq. Inches1555 Sq. Inches1390 Sq. Inches
Cooking Grid Dimensions
51 1/4 X 19"50 X 20"51 X 21"51 1/4 X 19"
Main Grilling Area
973 Sq. Inches1000 Sq. Inches1110 Sq. Inches998 Sq. Inches
Secondary Grilling Area
416 Sq. Inches491 Sq. Inches445 Sq. Inches416 Sq. Inches
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
Width
56"54"54"56"
Height
26"26.39"25"26"
Depth
26.81"29.64"28.38"26.81"