ID # 3143661Model # ALXE-56BFG-NG-S2005
Rebate
FREE Accessory with the purchase of ANY Alfresco Grill
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
4-6 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
Sear Zone with 27,500 BTU Ceramic Infrared Burner
  • Integrated Rotisserie System with Built-In Motor and Dual 15,000 BTU Infrared Burners
  • Smoker System with 5,000 BTU Dedicated Burner and Drawer for Wood Chips or Herbs
  • 3-Position Warming Rack Stores Up and Out of the Way when Rotissing
  • Grill Cover Included
Related Departments
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Class
LuxuryLuxuryLuxuryLuxury
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Collection
ALXE--Echelon DiamondALXE
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Made In USA
YesMade In The USA With Globally Sourced PartsYesYes
Size
XL (43" And Up)XL (43" And Up)XL (43" And Up)XL (43" And Up)
Commercial
NoYesNoNo
Series
56 Inch54 InchE106056 Inch
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Marine Grade
NoNoNoNo
Primary Color
OrangeStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternalInternal / External
Hamburger Data
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Cutout Width
54 1/2"52 1/4"50"54 1/2"
Cutout Depth
23"24 1/4"23 1/2"23"
Cutout Height
Quick Ship
NoNoNoNo
Total Cooking Capacity
1390 Sq. Inches1000 Sq. Inches1400 Sq. Inches1390 Sq. Inches
Cooking Grate Material
Cooking Grid Dimensions
51 1/4 X 19"50 X 20"48 X 22"51 1/4 X 19"
Main Grilling Area
973 Sq. Inches1000 Sq. Inches1056 Sq. Inches973 Sq. Inches
Secondary Grilling Area
416 Sq. Inches491 Sq. Inches344 Sq. Inches416 Sq. Inches
Spring Assisted Hood
YesYesYesYes
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
Width
56"54"50"56"
Height
26"26.39"27"26"
Depth
26.81"29.64"23.5"27"