ID # 3143535Model # ALXE-42SZRFG-NG-S7004
Number Of Main Burners
3 Burners3 Burners3 Burners4 Burners
Infrared Main Burner
One InfraredAll InfraredOne InfraredNot Available
Collection
ALXEModel D / Model MEagle OneHestan
Made In USA
YesNoMade In The USA With Globally Sourced PartsMade In The USA With Globally Sourced Parts
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Cart Assembly
Pre-AssembledPre-AssembledSome Assembly RequiredSome Assembly Required
Commercial
NoNoYesNo
Series
42 Inch--42 Inch42 Inch
Side Burner
NoneSear Station--None
Primary Color
GrayGrayStainless SteelGray
Grill Lights
Internal / ExternalNoneInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
YesNoYesYes
Side Shelves
YesAvailableYesYes
Side Shelf Material
Stainless Steel--Stainless SteelStainless Steel
Main Burner Material
18-SR Stainless SteelCeramic304 Stainless Steel321 Stainless Steel
Flame Tamer Material
Ceramic--CeramicCeramic
Cooking Grate Material
Stainless SteelCast Stainless SteelStainless SteelStainless Steel
Rotisserie Burner Btus
Cooking Grid Dimensions
37 1/4 X 19"35 2/5 X 17 3/10"38 X 20"36 1/2 X 21 1/5"
Heat Zone Separators
NoNoYesNo
Main Grilling Area
770 Sq. Inches612 Sq. Inches760 Sq. Inches782 Sq. Inches
Ignition Type
Continuous SparkContinuous SparkHot SurfaceHot Surface
Flash Tubes
Smoker
YesNoYesNo
Spring Assisted Hood
YesNoYesYes
Thermometer
AnalogAnalogDigitalAnalog
Width
66.06"--66.5"48.75"
Height
51.19"--62.98"53.56"
Depth
26.81"--29.64"29.37"