ID # 3143526Model # ALXE-42SZRFG-NG-S4005
Infrared Main Burner
One InfraredOne InfraredOne InfraredOne Infrared
Collection
ALXEEagle OneHestanALXE
Made In USA
YesMade In The USA With Globally Sourced PartsMade In The USA With Globally Sourced PartsYes
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Cart Assembly
Pre-AssembledSome Assembly RequiredSome Assembly RequiredPre-Assembled
Commercial
NoYesNoNo
Series
42 Inch42 Inch42 Inch56 Inch
Side Burner
None--NoneSide Burner
Primary Color
PurpleStainless SteelPurplePurple
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Main Burner Material
18-SR Stainless Steel304 Stainless Steel321 Stainless Steel18-SR Stainless Steel
Flame Tamer Material
CeramicCeramicCeramicCeramic
Cooking Grid Dimensions
37 1/4 X 19"38 X 20"36 1/2 X 21 1/5"37 1/4 X 19"
Heat Zone Separators
NoYesNoNo
Main Grilling Area
770 Sq. Inches760 Sq. Inches782 Sq. Inches770 Sq. Inches
Ignition Type
Continuous SparkHot SurfaceHot SurfaceContinuous Spark
Flash Tubes
Smoker
YesYesNoYes
Spring Assisted Hood
Thermometer
AnalogDigitalAnalogAnalog
Width
66.06"66.5"48.75"80.06"
Height
51.19"62.98"53.56"51.13"
Depth
26.81"29.64"29.37"26.81"