ID # 3143472Model # ALXE-42SZ-NG-SM9003
Number Of Main Burners
3 Burners3 Burners3 Burner3 Burners
Infrared Main Burner
One InfraredAll InfraredNot AvailableOne Infrared
Class
LuxuryLuxuryLuxuryLuxury
Collection
ALXEProfessionalRockwellALXE
Made In USA
YesMade In The USA With Globally Sourced PartsYesYes
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Hose Included
Series
42 Inch42 Inch--56 Inch
Primary Color
WhiteWhiteWhiteWhite
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalNoneInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
YesYesNoYes
Cutout Width
40 1/2"41"46 3/4"54 1/2"
Cutout Depth
23"24 1/2"23 7/8"23"
Total Cooking Capacity
1390 Sq. Inches1200 Sq. Inches666 Sq. Inches1124 Sq. Inches
Rotisserie Kit
YesYesNoYes
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
18-SR Stainless SteelCeramic Infrared304 Stainless Steel18-SR Stainless Steel
Flame Tamer Material
Ceramic--Stainless SteelCeramic
Cooking Grate Material
Rotisserie Burner Btus
1850016000No Rear Burner18500
Cooking Grid Dimensions
37 1/4 X 19"39 X 21"36 X 18 1/2"37 1/4 X 19"
Heat Zone Separators
Main Grilling Area
770 Sq. Inches855 Sq. Inches--707 Sq. Inches
Ignition Type
Continuous SparkHot SurfaceFlame ThrowerContinuous Spark
Secondary Grilling Area
416 Sq. Inches345 Sq. Inches--416 Sq. Inches
Flash Tubes
NoYesYesNo
Smoker
Thermometer
AnalogAnalogNoneAnalog
Width
42"42"48"56"
Height
26.06"25"16.75"26"
Depth
26.81"28.38"27.406"26.81"