ID # 3143451Model # ALXE-42SZ-NG-S3027
Class
LuxuryLuxuryLuxuryPremium
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Collection
ALXEALXEProfessionalAspire
Made In USA
YesYesMade In The USA With Globally Sourced PartsMade In The USA With Globally Sourced Parts
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Commercial
NoNoYesNo
Series
42 Inch42 Inch42 Inch42 Inch
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Primary Color
RedStainless SteelRedRed
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Cutout Width
40 1/2"40 1/2"41"41"
Cutout Depth
23"23"24 1/2"23 1/2"
Total Cooking Capacity
770 Sq. Inches770 Sq. Inches1200 Sq. Inches993 Sq. Inches
Cooking Grid Dimensions
37 1/4 X 19"37 1/4 X 19"39 X 21"36 1/2 X 21 3/16"
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
Width
42"42"42"42"
Height
26.06"26.0625"25"27.187"
Depth
26.81"27.25"28.38"28.312"