ID # 3143445Model # ALXE-42SZ-NG-S2005
Class
LuxuryLuxuryLuxuryLuxury
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Collection
ALXEALXEEchelon DiamondSeries 9
Made In USA
YesYesYes--
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Commercial
NoNoNo--
Series
42 Inch42 InchE79036 Inch
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel--
Primary Color
OrangeStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternalInternal / External
Hamburger Data
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneWiFi & BluetoothNone
Cutout Width
40 1/2"40 1/2"37"34 1/2"
Cutout Depth
23"23"23 1/2"22 3/4"
Total Cooking Capacity
770 Sq. Inches770 Sq. Inches1080 Sq. Inches--
Cooking Grate Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelCast Stainless Steel
Cooking Grid Dimensions
37 1/4 X 19"37 1/4 X 19"36 X 22"32 1/4 X 20 1/4"
Thermometer
AnalogAnalogDigitalAnalog
Width
42"42"37"35.94"
Height
26.06"26.0625"27"27.25"
Depth
26.81"27.25"23.5"26.88"