ID # 3143442Model # ALXE-42SZ-NG-S1023
Class
LuxuryLuxuryLuxuryLuxury
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Collection
ALXEALXEProfessionalRockwell
Made In USA
YesYesMade In The USA With Globally Sourced PartsYes
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Commercial
NoNoYesNo
Series
42 Inch42 Inch42 Inch--
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Primary Color
YellowStainless SteelYellowYellow
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalNone
Hamburger Data
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Cutout Width
40 1/2"40 1/2"41"46 3/4"
Cutout Depth
23"23"24 1/2"23 7/8"
Total Cooking Capacity
770 Sq. Inches770 Sq. Inches1200 Sq. Inches666 Sq. Inches
Cooking Grid Dimensions
37 1/4 X 19"37 1/4 X 19"39 X 21"36 X 18 1/2"
Thermometer
AnalogAnalogAnalogNone
Width
42"42"42"48"
Height
26.06"26.0625"25"16.75"
Depth
26.81"27.25"28.38"27.406"