ID # 3143409Model # ALXE-42SZ-LP-S2005
Key Features
Integrated Rotisserie System with Built-In Motor and Dual 18,500 BTU Infrared Burner
  • Grill Cover Included
Class
LuxuryPremiumLuxuryLuxury
Collection
ALXEAspireProfessionalALXE
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Made In USA
YesMade In The USA With Globally Sourced PartsMade In The USA With Globally Sourced PartsYes
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Commercial
NoNoYesNo
Series
42 Inch42 Inch42 Inch56 Inch
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Primary Color
OrangeOrangeStainless SteelOrange
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
NoneNoneNoneNone
Cutout Width
40 1/2"41"41"54 1/2"
Cutout Depth
23"23 1/2"24 1/2"23"
Cutout Height
Quick Ship
NoYesNoNo
Total Cooking Capacity
770 Sq. Inches993 Sq. Inches1200 Sq. Inches1124 Sq. Inches
Cooking Grid Dimensions
37 1/4 X 19"36 1/2 X 21 3/16"39 X 21"37 1/4 X 19"
Width
42"42"42"56"
Height
26.06"27.187"25"26"
Depth
26.81"28.312"28.38"26.81"