ID # 3143364Model # ALXE-42SZC-LP-SM9003
Number Of Main Burners
3 Burners3 Burners3 Burners3 Burners
Infrared Main Burner
One InfraredAll InfraredOne InfraredOne Infrared
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Cart Assembly
Pre-AssembledPre-AssembledPre-AssembledSome Assembly Required
Hose Included
Primary Color
WhiteWhiteStainless SteelStainless Steel
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
NoneNoneNoneNone
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
18-SR Stainless SteelCeramicCeramic304 Stainless Steel
Flame Tamer Material
Ceramic--CeramicCeramic
Cooking Grate Material
Stainless SteelCast Stainless SteelStainless SteelStainless Steel
Rotisserie Kit
Rotisserie Burner Btus
Cooking Grid Dimensions
37 1/4 X 19"35 2/5 X 17 3/10"39 X 21"38 X 20"
Heat Zone Separators
NoNoNoYes
Main Grilling Area
770 Sq. Inches612 Sq. Inches855 Sq. Inches760 Sq. Inches
Ignition Type
Continuous SparkContinuous SparkHot SurfaceHot Surface
Flash Tubes
NoNoYesYes
Smoker
Width
66.06"39.37"67.75"66.19"
Height
51.19"45.3"60.67"62.98"
Depth
26.81"20.87"27.75"29.64"