ID # 3143334Model # ALXE-42SZC-LP-S1023
Free Shipping
Leaves Warehouse1-3 Business Days
Collection
ALXEProfessional--AIPG
Made In USA
YesMade In The USA With Globally Sourced PartsMade In The USA With Globally Sourced PartsYes
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Cart Assembly
Pre-AssembledPre-AssembledSome Assembly RequiredPre-Assembled
Commercial
NoYesYesYes
Series
42 Inch42 Inch42 Inch36 Inch
Side Burner
None------
Primary Color
YellowStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneBluetooth Only
Quick Ship
NoNoNo--
Cooking Grid Dimensions
37 1/4 X 19"39 X 21"38 X 20"31 3/4 X 19"
Main Grilling Area
770 Sq. Inches855 Sq. Inches760 Sq. Inches603 Sq. Inches
Spring Assisted Hood
Thermometer
AnalogAnalogAnalogDigital
Width
66.06"67.75"66.19"41.00"
Height
51.19"60.67"62.98"58.00"
Depth
26.81"27.75"29.64"32.00"