ID # 3143289Model # ALXE-42SZCD-LP-S9005
Rebate
FREE Accessory with the purchase of ANY Alfresco Grill
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
4-6 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
Integrated Rotisserie System with Built-In Motor and Dual 18,500 BTU Infrared Burners
  • Smoker System with 5,000 BTU Dedicated Burner and Drawer for Wood Chips or Herbs
  • 3-Position Warming Rack Stores Up and Out of the Way when Rotissing
  • Dual Integrated High-Intensity Halogen Work Lights
  • LP Tank Slide Included
Related Departments
Free Shipping
Leaves Warehouse3-5 Business Days
View Item
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Class
LuxuryLuxury--Luxury
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Collection
ALXEModel DProfessional--
Configuration
FreestandingFreestandingFreestandingFreestanding
Made In USA
YesNoMade In The USA With Globally Sourced PartsMade In The USA With Globally Sourced Parts
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Cart Assembly
Pre-AssembledPre-AssembledPre-AssembledSome Assembly Required
Commercial
NoNoYesYes
Series
42 Inch--42 Inch42 Inch
Side Burner
NoneSear Station----
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel--304 Stainless Steel
Marine Grade
NoNoNoNo
Primary Color
BlackBlackStainless SteelStainless Steel
Grill Lights
Internal / ExternalNoneInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Side Shelves
YesAvailableYesYes
On Wheels
YesYesYesYes
Quick Ship
NoNoNoNo
Side Shelf Material
Stainless Steel--Stainless SteelStainless Steel
Cooking Grate Material
Stainless SteelCast Stainless SteelStainless SteelStainless Steel
Cooking Grid Dimensions
37 1/4 X 19"35 2/5 X 17 3/10"39 X 21"38 X 20"
Main Grilling Area
770 Sq. Inches612 Sq. Inches855 Sq. Inches760 Sq. Inches
Spring Assisted Hood
YesNoYesYes
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
Width
66.06"39.37"67.75"66.19"
Height
51.19"45.3"60.67"62.98"
Depth
26.81"20.87"27.75"29.64"