ID # 3143274Model # ALXE-42SZCD-LP-S4005
Rebate
FREE Accessory with the purchase of ANY Alfresco Grill
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
4-6 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
Integrated Rotisserie System with Built-In Motor and Dual 18,500 BTU Infrared Burners
  • Smoker System with 5,000 BTU Dedicated Burner and Drawer for Wood Chips or Herbs
  • 3-Position Warming Rack Stores Up and Out of the Way when Rotissing
  • Dual Integrated High-Intensity Halogen Work Lights
  • LP Tank Slide Included
Related Departments
Free Shipping
Leaves Warehouse1-3 Business Days
Rebate
View Item
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Class
Luxury--LuxuryLuxury
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Collection
ALXEProfessional--AIPG
Configuration
FreestandingFreestandingFreestandingFreestanding
Made In USA
YesMade In The USA With Globally Sourced PartsMade In The USA With Globally Sourced PartsYes
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Cart Assembly
Pre-AssembledPre-AssembledSome Assembly RequiredPre-Assembled
Commercial
NoYesYesYes
Series
42 Inch42 Inch42 Inch36 Inch
Side Burner
None------
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel--304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Marine Grade
NoNoNoNo
Primary Color
PurpleStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneBluetooth Only
Side Shelves
YesYesYesYes
On Wheels
YesYesYesYes
Quick Ship
NoNoNo--
Side Shelf Material
Cooking Grate Material
Cooking Grid Dimensions
37 1/4 X 19"39 X 21"38 X 20"31 3/4 X 19"
Main Grilling Area
770 Sq. Inches855 Sq. Inches760 Sq. Inches603 Sq. Inches
Spring Assisted Hood
Thermometer
AnalogAnalogAnalogDigital
Width
66.06"67.75"66.19"41.00"
Height
51.19"60.67"62.98"58.00"
Depth
26.81"27.75"29.64"32.00"