ID # 3143271Model # ALXE-42SZCD-LP-S3027
Free Shipping
Leaves Warehouse3-5 Business Days
Collection
ALXEModel DProfessional--
Made In USA
YesNoMade In The USA With Globally Sourced PartsMade In The USA With Globally Sourced Parts
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Cart Assembly
Pre-AssembledPre-AssembledPre-AssembledSome Assembly Required
Commercial
NoNoYesYes
Series
42 Inch--42 Inch42 Inch
Side Burner
NoneSear Station----
Primary Color
RedRedStainless SteelStainless Steel
Grill Lights
Internal / ExternalNoneInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Side Shelves
YesAvailableYesYes
Quick Ship
NoYesNoNo
Side Shelf Material
Stainless Steel--Stainless SteelStainless Steel
Cooking Grate Material
Stainless SteelCast Stainless SteelStainless SteelStainless Steel
Cooking Grid Dimensions
37 1/4 X 19"35 2/5 X 17 3/10"39 X 21"38 X 20"
Main Grilling Area
770 Sq. Inches612 Sq. Inches855 Sq. Inches760 Sq. Inches
Spring Assisted Hood
YesNoYesYes
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
Width
66.06"39.37"67.75"66.19"
Height
51.19"45.3"60.67"62.98"
Depth
26.81"20.87"27.75"29.64"