ID # 3143259Model # ALXE-42RFG-NG-SM9005
Rebate
FREE Accessory with the purchase of ANY Alfresco Grill
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
4-6 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
Integrated Rotisserie System with Built-In Motor and Dual 18,500 BTU Infrared Burners
  • Smoker System with 5,000 BTU Dedicated Burner and Drawer for Wood Chips or Herbs
  • 3-Position Warming Rack Stores Up and Out of the Way when Rotissing
  • Refrigerated Doors & Drawers
  • Grill Cover Included
Related Departments
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Number Of Main Burners
3 Burners3 Burners4 Burners3 Burners
Infrared Main Burner
Not AvailableAll InfraredNot AvailableOne Infrared
Class
LuxuryLuxuryLuxuryLuxury
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Collection
ALXEModel D / Model MHestanALXE
Configuration
FreestandingFreestandingFreestandingFreestanding
Made In USA
YesNoMade In The USA With Globally Sourced PartsYes
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Cart Assembly
Pre-AssembledPre-AssembledSome Assembly RequiredPre-Assembled
Commercial
NoNoNoNo
Series
42 Inch--42 Inch56 Inch
Side Burner
NoneSear StationNoneSide Burner
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Primary Color
BlackBlackBlackBlack
Grill Lights
Internal / ExternalNoneInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
YesNoYesYes
Side Shelves
YesAvailableYesYes
Side Shelf Material
Stainless Steel--Stainless SteelStainless Steel
On Wheels
YesYesYesYes
Quick Ship
NoNoNoNo
Rotisserie Kit
YesYesYesYes
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
18-SR Stainless SteelCeramic321 Stainless Steel18-SR Stainless Steel
Flame Tamer Material
Ceramic--CeramicCeramic
Cooking Grate Material
Stainless SteelCast Stainless SteelStainless SteelStainless Steel
Rotisserie Burner Btus
Cooking Grid Dimensions
37 1/4 X 19"35 2/5 X 17 3/10"36 1/2 X 21 1/5"37 1/4 X 19"
Heat Zone Separators
Main Grilling Area
770 Sq. Inches612 Sq. Inches782 Sq. Inches770 Sq. Inches
Ignition Type
Continuous SparkContinuous SparkHot SurfaceContinuous Spark
Flash Tubes
Smoker
YesNoNoYes
Spring Assisted Hood
YesNoYesYes
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
Width
66.06"--48.75"80.06"
Height
51.19"--53.56"51.13"
Depth
26.81"--29.37"26.81"