ID # 3143250Model # ALXE-42RFG-NG-S9003
Infrared Main Burner
Not AvailableAll InfraredOne InfraredOne Infrared
Collection
ALXEModel D / Model MHestanALXE
Made In USA
YesNoMade In The USA With Globally Sourced PartsYes
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Cart Assembly
Pre-AssembledPre-AssembledSome Assembly RequiredPre-Assembled
Series
42 Inch--42 Inch56 Inch
Side Burner
NoneSear StationNoneSide Burner
Primary Color
WhiteWhiteWhiteWhite
Main Burner Material
18-SR Stainless SteelCeramic321 Stainless Steel18-SR Stainless Steel
Cooking Grid Dimensions
37 1/4 X 19"35 2/5 X 17 3/10"36 1/2 X 21 1/5"37 1/4 X 19"
Heat Zone Separators
Main Grilling Area
770 Sq. Inches612 Sq. Inches782 Sq. Inches770 Sq. Inches
Ignition Type
Continuous SparkContinuous SparkHot SurfaceContinuous Spark
Flash Tubes
Smoker
YesNoNoYes
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
Width
66.06"--48.75"80.06"
Height
51.19"--53.56"51.13"
Depth
26.81"--29.37"26.81"