ID # 3143244Model # ALXE-42RFG-NG-S6027
Rebate
FREE Accessory with the purchase of ANY Alfresco Grill
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
4-6 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
Integrated Rotisserie System with Built-In Motor and Dual 18,500 BTU Infrared Burners
  • Smoker System with 5,000 BTU Dedicated Burner and Drawer for Wood Chips or Herbs
  • 3-Position Warming Rack Stores Up and Out of the Way when Rotissing
  • Refrigerated Doors & Drawers
  • Grill Cover Included
Related Departments
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Number Of Main Burners
3 Burners3 Burners4 Burners3 Burners
Infrared Main Burner
Not AvailableOne InfraredOne InfraredOne Infrared
Class
LuxuryLuxuryLuxuryLuxury
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Collection
ALXEEagle OneHestanALXE
Configuration
FreestandingFreestandingFreestandingFreestanding
Made In USA
YesMade In The USA With Globally Sourced PartsMade In The USA With Globally Sourced PartsYes
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Cart Assembly
Pre-AssembledSome Assembly RequiredSome Assembly RequiredPre-Assembled
Commercial
NoYesNoNo
Series
42 Inch42 Inch42 Inch56 Inch
Side Burner
None--NoneSide Burner
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Primary Color
GreenStainless SteelGreenGreen
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
YesYesYesYes
Side Shelves
YesYesYesYes
Side Shelf Material
On Wheels
Quick Ship
NoNoNoNo
Rotisserie Kit
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
18-SR Stainless Steel304 Stainless Steel321 Stainless Steel18-SR Stainless Steel
Flame Tamer Material
CeramicCeramicCeramicCeramic
Cooking Grate Material
Rotisserie Burner Btus
Cooking Grid Dimensions
37 1/4 X 19"38 X 20"36 1/2 X 21 1/5"37 1/4 X 19"
Heat Zone Separators
NoYesNoNo
Main Grilling Area
770 Sq. Inches760 Sq. Inches782 Sq. Inches770 Sq. Inches
Ignition Type
Continuous SparkHot SurfaceHot SurfaceContinuous Spark
Flash Tubes
Smoker
YesYesNoYes
Spring Assisted Hood
Thermometer
AnalogDigitalAnalogAnalog
Width
66.06"66.5"48.75"80.06"
Height
51.19"62.98"53.56"51.13"
Depth
26.81"29.64"29.37"26.81"