ID # 3143232Model # ALXE-42RFG-NG-S3002
Infrared Main Burner
Not AvailableAll InfraredOne InfraredOne Infrared
Collection
ALXEModel D / Model MHestanALXE
Made In USA
YesNoMade In The USA With Globally Sourced PartsYes
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Cart Assembly
Pre-AssembledPre-AssembledSome Assembly RequiredPre-Assembled
Series
42 Inch--42 Inch56 Inch
Side Burner
NoneSear StationNoneSide Burner
Primary Color
RedRedRedRed
Grill Lights
Internal / ExternalNoneInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
YesNoYesYes
Side Shelves
YesAvailableYesYes
Side Shelf Material
Stainless Steel--Stainless SteelStainless Steel
Main Burner Material
18-SR Stainless SteelCeramic321 Stainless Steel18-SR Stainless Steel
Flame Tamer Material
Ceramic--CeramicCeramic
Cooking Grate Material
Stainless SteelCast Stainless SteelStainless SteelStainless Steel
Rotisserie Burner Btus
Cooking Grid Dimensions
37 1/4 X 19"35 2/5 X 17 3/10"36 1/2 X 21 1/5"37 1/4 X 19"
Heat Zone Separators
Main Grilling Area
770 Sq. Inches612 Sq. Inches782 Sq. Inches770 Sq. Inches
Ignition Type
Continuous SparkContinuous SparkHot SurfaceContinuous Spark
Flash Tubes
Smoker
YesNoNoYes
Spring Assisted Hood
YesNoYesYes
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
Width
66.06"--48.75"80.06"
Height
51.19"--53.56"51.13"
Depth
26.81"--29.37"26.81"