ID # 3143202Model # ALXE-42RFG-LP-S4005
Rebate
FREE Accessory with the purchase of ANY Alfresco Grill
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
4-6 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
Integrated Rotisserie System with Built-In Motor and Dual 18,500 BTU Infrared Burners
  • Smoker System with 5,000 BTU Dedicated Burner and Drawer for Wood Chips or Herbs
  • 3-Position Warming Rack Stores Up and Out of the Way when Rotissing
  • Refrigerated Doors & Drawers
  • Grill Cover Included
Related Departments
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Number Of Main Burners
3 Burners3 Burners3 Burners3 Burners
Infrared Main Burner
Not AvailableAll InfraredAll InfraredOne Infrared
Class
LuxuryLuxuryLuxuryLuxury
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Collection
ALXEModel D / Model MModel D / Model MEagle One
Configuration
FreestandingFreestandingFreestandingFreestanding
Made In USA
YesNoNoMade In The USA With Globally Sourced Parts
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Cart Assembly
Pre-AssembledPre-AssembledPre-AssembledSome Assembly Required
Hose Included
YesYesYesYes
Commercial
NoNoNoYes
Series
42 Inch----42 Inch
Side Burner
NoneSear StationSear Station--
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Primary Color
PurpleGrayBlackStainless Steel
Grill Lights
Internal / ExternalNoneNoneInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
YesNoNoYes
Side Shelves
YesAvailableAvailableYes
Side Shelf Material
Stainless Steel----Stainless Steel
On Wheels
YesYesYesYes
Quick Ship
NoNoNoNo
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
18-SR Stainless SteelCeramicCeramic304 Stainless Steel
Flame Tamer Material
Ceramic----Ceramic
Cooking Grate Material
Stainless SteelCast Stainless SteelCast Stainless SteelStainless Steel
Rotisserie Kit
Rotisserie Burner Btus
18500----16000
Cooking Grid Dimensions
37 1/4 X 19"35 2/5 X 17 3/10"35 2/5 X 17 3/10"38 X 20"
Heat Zone Separators
NoNoNoYes
Main Grilling Area
770 Sq. Inches612 Sq. Inches612 Sq. Inches760 Sq. Inches
Ignition Type
Continuous SparkContinuous SparkContinuous SparkHot Surface
Flash Tubes
Smoker
YesNoNoYes
Spring Assisted Hood
Thermometer
AnalogAnalogAnalogDigital
Width
66.06"----66.5"
Height
51.19"----62.98"
Depth
26.81"----29.64"