ID # 3143178Model # ALXE-42-NG-S9003
Key Features
Integrated Rotisserie System with Built-In Motor and Dual 18,500 BTU Infrared Burner
  • Smoker System with 5,000 BTU Dedicated Burner and Drawer for Wood Chips or Herbs
  • 3-Position Warming Rack Stores Up and Out of the Way when Rotissing
  • Dual Integrated High-Intensity Halogen Work Lights
  • Grill Cover Included
Class
LuxuryLuxuryLuxuryLuxury
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Collection
ALXEProfessionalRockwellALXE
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Made In USA
YesMade In The USA With Globally Sourced PartsYesYes
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Commercial
NoYesNoNo
Series
42 Inch42 Inch--56 Inch
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Marine Grade
NoNoNoNo
Primary Color
WhiteWhiteWhiteWhite
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalNoneInternal / External
Hamburger Data
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Cutout Width
40 1/2"41"46 3/4"54 1/2"
Cutout Depth
23"24 1/2"23 7/8"23"
Cutout Height
Quick Ship
NoNoNoNo
Total Cooking Capacity
770 Sq. Inches1200 Sq. Inches666 Sq. Inches1124 Sq. Inches
Cooking Grid Dimensions
37 1/4 X 19"39 X 21"36 X 18 1/2"37 1/4 X 19"
Thermometer
AnalogAnalogNoneAnalog
Width
42"42"48"56"
Height
26.06"25"16.75"26"
Depth
26.81"28.38"27.406"26.81"