ID # 3143061Model # ALXE-42C-LP-S5002
Rebate
FREE Accessory with the purchase of ANY Alfresco Grill
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
4-6 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
Integrated Rotisserie System with Built-In Motor and Dual 18,500 BTU Infrared Burners
  • Smoker System with 5,000 BTU Dedicated Burner and Drawer for Wood Chips or Herbs
  • 3-Position Warming Rack Stores Up and Out of the Way when Rotissing
  • Dual Integrated High-Intensity Halogen Work Lights
  • LP Tank Slide Included
Related Departments
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Class
Luxury--LuxuryPremium
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Collection
ALXEProfessional--Aspire
Configuration
FreestandingFreestandingFreestandingFreestanding
Made In USA
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Cart Assembly
Pre-AssembledPre-AssembledSome Assembly RequiredSome Assembly Required
Commercial
NoYesYesNo
Series
42 Inch42 Inch42 Inch42 Inch
Side Burner
None----None
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel--304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Marine Grade
NoNoNoNo
Primary Color
BlueStainless SteelStainless SteelBlue
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Side Shelves
YesYesYesYes
On Wheels
YesYesYesYes
Quick Ship
NoNoNoNo
Side Shelf Material
Cooking Grate Material
Cooking Grid Dimensions
37 1/4 X 19"39 X 21"38 X 20"36 1/2 X 21 3/16"
Main Grilling Area
770 Sq. Inches855 Sq. Inches760 Sq. Inches774 Sq. Inches
Spring Assisted Hood
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
Width
66.06"67.75"66.19"66.25"
Height
51.19"60.67"62.98"51.25"
Depth
26.81"27.75"29.64"27.687"