ID # 3143049Model # ALXE-42C-LP-S2005
Class
Luxury--LuxuryPremium
Collection
ALXEProfessional--Aspire
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Cart Assembly
Pre-AssembledPre-AssembledSome Assembly RequiredSome Assembly Required
Commercial
NoYesYesNo
Series
42 Inch42 Inch42 Inch42 Inch
Side Burner
None----None
Primary Color
OrangeStainless SteelStainless SteelOrange
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Cooking Grid Dimensions
37 1/4 X 19"39 X 21"38 X 20"36 1/2 X 21 3/16"
Main Grilling Area
770 Sq. Inches855 Sq. Inches760 Sq. Inches774 Sq. Inches
Spring Assisted Hood
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
Width
66.06"67.75"66.19"66.25"
Height
51.19"60.67"62.98"51.25"
Depth
26.81"27.75"29.64"27.687"