ID # 3142962Model # ALXE-36SZ-NG-S9003
Class
LuxuryLuxuryLuxuryLuxury
Collection
ALXEProfessionalRockwellALXE
Made In USA
YesMade In The USA With Globally Sourced PartsYesYes
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Commercial
NoYesNoNo
Series
36 Inch36 Inch--36 Inch
Primary Color
WhiteWhiteWhiteWhite
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalNoneInternal / External
Cutout Width
34 1/2"35"40 3/8"34 1/2"
Cutout Depth
23"22"23 7/8"23"
Total Cooking Capacity
660 Sq. Inches935 Sq. Inches555 Sq. Inches660 Sq. Inches
Cooking Grid Dimensions
31 5/16 X 19"33 X 18 1/2"30 X 18 1/2"31 5/16 X 19"
Thermometer
AnalogAnalogNoneAnalog
Width
36"36"42"36"
Height
26"24.75"16.75"26"
Depth
26.81"25.38"27.406"26.81"