ID # 3142947Model # ALXE-36SZ-NG-S3027
Class
LuxuryLuxuryLuxuryLuxury
Collection
ALXEProfessionalALXE--
Made In USA
YesMade In The USA With Globally Sourced PartsYesMade In The USA With Globally Sourced Parts
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Commercial
NoYesNoYes
Series
36 Inch36 Inch36 Inch36 Inch
Primary Color
RedRedStainless SteelStainless Steel
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Cutout Width
34 1/2"35"34 1/2"34 1/4"
Cutout Depth
23"22"23"24 1/4"
Total Cooking Capacity
660 Sq. Inches935 Sq. Inches660 Sq. Inches640 Sq. Inches
Cooking Grid Dimensions
31 5/16 X 19"33 X 18 1/2"31 5/16 X 19"32 X 20"
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
Width
36"36"36"36"
Height
26"24.75"26"26.39"
Depth
26.81"25.38"26.1875"29.64"