ID # 3142938Model # ALXE-36SZ-NG-S1023
Class
LuxuryLuxuryLuxuryLuxury
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Collection
ALXEALXE--Professional
Made In USA
YesYesMade In The USA With Globally Sourced PartsMade In The USA With Globally Sourced Parts
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Commercial
NoNoYesYes
Series
36 Inch36 Inch36 Inch36 Inch
Primary Color
YellowStainless SteelStainless SteelYellow
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Cutout Width
34 1/2"34 1/2"34 1/4"35"
Cutout Depth
23"23"24 1/4"22"
Total Cooking Capacity
660 Sq. Inches660 Sq. Inches640 Sq. Inches935 Sq. Inches
Cooking Grid Dimensions
31 5/16 X 19"31 5/16 X 19"32 X 20"33 X 18 1/2"
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
Width
36"36"36"36"
Height
26"26"26.39"24.75"
Depth
26.81"26.1875"29.64"25.38"