ID # 3142782Model # ALXE-36-LP-S9003
Rebate
FREE Accessory with the purchase of ANY Alfresco Grill
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
4-6 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
Integrated Rotisserie System with Built-In Motor and 18,500 BTU Infrared Burner
  • Smoker System with 5,000 BTU Dedicated Burner and Drawer for Wood Chips or Herbs
  • 3-Position Warming Rack Stores Up and Out of the Way when Rotissing
  • Dual Integrated High Intensity Halogen Work Lights
  • Grill Cover Included
Related Departments
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Class
LuxuryLuxuryLuxuryLuxury
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Collection
ALXEProfessionalRockwellALXE
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Made In USA
YesMade In The USA With Globally Sourced PartsYesYes
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Commercial
NoYesNoNo
Series
36 Inch36 Inch--36 Inch
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Marine Grade
NoNoNoNo
Primary Color
WhiteWhiteWhiteWhite
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalNoneInternal / External
Hamburger Data
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Cutout Width
34 1/2"35"40 3/8"34 1/2"
Cutout Depth
23"22"23 7/8"23"
Cutout Height
Quick Ship
NoNoNoNo
Total Cooking Capacity
660 Sq. Inches935 Sq. Inches555 Sq. Inches660 Sq. Inches
Cooking Grate Material
Cooking Grid Dimensions
31 5/16 X 19"33 X 18 1/2"30 X 18 1/2"31 5/16 X 19"
Spring Assisted Hood
YesYesYesYes
Thermometer
AnalogAnalogNoneAnalog
Width
36"36"42"36"
Height
26"24.75"16.75"26"
Depth
26.81"25.38"27.406"26.81"