ID # 3142758Model # ALXE-36-LP-S1023
Alfresco ALXE 36-Inch Built-In Propane Grill With Rotisserie in Traffic Yellow - ALXE-36-LP-S1023
Key Features
Integrated Rotisserie System with Built-In Motor and 18,500 BTU Infrared Burner
Class
LuxuryLuxuryPremiumLuxury
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Collection
ALXEALXESeries 7--
Made In USA
YesYes--Made In The USA With Globally Sourced Parts
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Commercial
NoNo--Yes
Series
36 Inch36 Inch48 Inch36 Inch
Primary Color
YellowStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternalInternal / External
Cutout Width
34 1/2"34 1/2"45 3/4"34 1/4"
Cutout Depth
23"23"22 3/4"24 1/4"
Cutout Height
Quick Ship
NoNoYesYes
Total Cooking Capacity
660 Sq. Inches660 Sq. Inches--640 Sq. Inches
Cooking Grate Material
Stainless SteelStainless SteelCast Stainless SteelStainless Steel
Cooking Grid Dimensions
31 5/16 X 19"31 5/16 X 19"32 1/4 X 20 1/4"32 X 20"
Spring Assisted Hood
YesYesNoYes
Width
36"36"53.438"36"
Height
26"26"24.25"26.39"
Depth
26.81"26.1875"26.625"29.64"