ID # 3142653Model # ALXE-30SZ-NG-S2005
Key Features
Integrated Rotisserie System with Built-In Motor and 15,000 BTU Infrared Burner
Class
LuxuryPremiumPremiumLuxury
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Collection
ALXESeries 7T-SeriesALXE
Made In USA
Yes--NoYes
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Commercial
No--YesNo
Series
30 Inch36 Inch30 Inch30 Inch
Primary Color
OrangeStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Grill Lights
Internal / ExternalInternalNoneInternal / External
Cutout Width
28 1/2"34 1/2"28"28 1/2"
Cutout Depth
23"22 3/4"23"23"
Cutout Height
Quick Ship
NoYesYesYes
Total Cooking Capacity
542 Sq. Inches--540 Sq. Inches542 Sq. Inches
Cooking Grate Material
Stainless SteelCast Stainless SteelStainless SteelStainless Steel
Cooking Grid Dimensions
27 1/4 X 19"32 1/4 X 20 1/4"27 X 20"27 1/4 X 19"
Spring Assisted Hood
YesNoNoYes
Width
30"41.625"30.06"30"
Height
26"24.25"23.45"26"
Depth
26.81"26.625"27.09"26.1875"