ID # 3142650Model # ALXE-30SZ-NG-S1023
Rebate
FREE Accessory with the purchase of ANY Alfresco Grill
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
4-6 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
Integrated Rotisserie System with Built-In Motor and 15,000 BTU Infrared Burner
  • Smoker System with 5,000 BTU Dedicated Burner and Drawer for Wood Chips or Herbs
  • 3-Position Warming Rack Stores Up and Out of the Way when Rotissing
  • Dual Integrated High-Intensity Halogen Work Lights
  • Grill Cover Included
Related Departments
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Class
LuxuryPremiumPremiumLuxury
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Collection
ALXESeries 7T-SeriesALXE
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Made In USA
Yes--NoYes
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Commercial
No--YesNo
Series
30 Inch36 Inch30 Inch30 Inch
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel--304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Marine Grade
NoNoNoNo
Primary Color
YellowStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Grill Lights
Internal / ExternalInternalNoneInternal / External
Hamburger Data
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Cutout Width
28 1/2"34 1/2"28"28 1/2"
Cutout Depth
23"22 3/4"23"23"
Cutout Height
Quick Ship
NoYesYesYes
Total Cooking Capacity
542 Sq. Inches--540 Sq. Inches542 Sq. Inches
Cooking Grate Material
Stainless SteelCast Stainless SteelStainless SteelStainless Steel
Cooking Grid Dimensions
27 1/4 X 19"32 1/4 X 20 1/4"27 X 20"27 1/4 X 19"
Spring Assisted Hood
YesNoNoYes
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
Width
30"41.625"30.06"30"
Height
26"24.25"23.45"26"
Depth
26.81"26.625"27.09"26.1875"