ID # 3142476Model # ALXE-30-LP-S3002
Alfresco ALXE 30-Inch Built-In Propane Grill With Rotisserie in Carmine Red - ALXE-30-LP-S3002
Collection
ALXET-SeriesSeries 7Professional
Made In USA
YesNo--Made In The USA With Globally Sourced Parts
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Commercial
NoYes--Yes
Primary Color
RedStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Cutout Width
28 1/2"28"34 1/2"29"
Cutout Depth
23"23"22 3/4"24 1/2"
Total Cooking Capacity
542 Sq. Inches540 Sq. Inches--840 Sq. Inches
Cooking Grid Dimensions
27 1/4 X 19"27 X 20"32 1/4 X 20 1/4"27 X 21"
Width
30"30.06"41.625"30"
Height
26"23.45"24.25"25"
Depth
26.81"27.09"26.625"27.88"