ID # 3142473Model # ALXE-30-LP-S2005
Alfresco ALXE 30-Inch Built-In Propane Grill With Rotisserie in Luminous Orange - ALXE-30-LP-S2005
Rebate
FREE Accessory with the purchase of ANY Alfresco Grill
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
4-6 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
Integrated Rotisserie System with Built-In Motor and 15,000 BTU Infrared Burner
  • Smoker System with 5,000 BTU Dedicated Burner and Drawer for Wood Chips or Herbs
  • 3-Position Warming Rack Stores Up and Out of the Way when Rotissing
  • Dual Integrated High-Intensity Halogen Work Lights
  • Grill Cover Included
Related Departments
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Class
LuxuryPremiumPremiumLuxury
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Collection
ALXET-SeriesSeries 7ALXE
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Made In USA
YesNo--Yes
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Commercial
NoYes--No
Series
30 Inch30 Inch36 Inch30 Inch
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel--304 Stainless Steel
Marine Grade
NoNoNoNo
Primary Color
OrangeStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Grill Lights
Internal / ExternalNoneInternalInternal / External
Hamburger Data
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Cutout Width
28 1/2"28"34 1/2"28 1/2"
Cutout Depth
23"23"22 3/4"23"
Cutout Height
Quick Ship
NoNoYesNo
Total Cooking Capacity
542 Sq. Inches540 Sq. Inches--542 Sq. Inches
Cooking Grate Material
Stainless SteelStainless SteelCast Stainless SteelStainless Steel
Cooking Grid Dimensions
27 1/4 X 19"27 X 20"32 1/4 X 20 1/4"27 1/4 X 19"
Spring Assisted Hood
YesNoNoYes
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
Width
30"30.06"41.625"30"
Height
26"23.45"24.25"26"
Depth
26.81"27.09"26.625"26.1875"