ID # 3142062Model # K-HP24TO-4-1L-1-S4
Kalamazoo Signature 24 Inch Refrigerated Keg Tapper - Left Hinge - 1 Tap - K-HP24TO-4-1L-1-S4
This item does not qualify for our Simple Shipping program.
This item leaves our warehouse within
12-16 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
Features single tap and fits one 1/4 barrel or two 1/6 barrel kegs
  • Commercial-grade stainless steel interior
  • Two-inch thick walls provide superior insulation and minimize vibrations
  • Variable speed compressors for optimum balance of energy efficiency and cooling power
Learning Center
Manufacturer Downloads
Product Videos
Warranty
Full 3 Year Warranty
Limited 6 Year Warranty
Refer to the manufacturer's manual for full warranty details.
Related Departments
Current Item
Number Of Taps
1222
Maximum Keg Size
Quarter BarrelQuarter BarrelQuarter BarrelHalf Barrel
Temperature Range
33 - 42 Degrees33 - 47 Degrees33 - 48 Degrees34 - 46 Degrees
Counter Depth
Counter Depth--Counter DepthCounter Depth
Venting
Front VentingFront VentingFront VentingFront Venting
Ul Approved
Yes--YesYes
Commercial
No--NoNo
Cutout Width
24"24"24"24"
Cutout Height
34 1/2"34 1/2"31 3/8"34"
Outdoor Certification
ULULULUL
Color
Stainless Steel--Custom PanelStainless Steel
Food Rated
Yes--NoNo
Collection
Signature--Signature Series--
Hinge Type
Left HingeRight HingeRight HingeRight Hinge
Door Type
DoorDoorDoorDoor
Glass Door
NoNoNoNo
Lock
NoYesNoYes
Cutout Depth
25"24"24"27"
Configuration
Built-InBuilt-InFreestandingFreestanding
Unit Size
CompactCompactCompactCompact
Energy Star Compliant
YesYesYesNo
Self Closing Door
No--YesNo
Defrost Type
ManualAutomaticAutomaticManual
Cooling System
CompressorCompressorCompressorCompressor
Cabinet Color
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Exterior Material
Interior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelPlastic
Shelf Material
Vinyl-Coated Steel WireWireWire--
Cooling Type
Forced AirForced AirForced AirForced Air
Refrigerant Type
R-600aR-600aR-600aR-134a
Ambient Temperature Range
33 - 110 Degrees--40 - 105 Degrees55 - 115 Degrees
Control Type
DigitalDigitalDigitalDigital
Volts
115 Volts115 Volts115 Volts115 Volts
Amps
2.2 Amps1.9 Amps1.9 Amps15 Amps
ADA Compliant
NoNoNoNo
Sabbath Mode
NoYesNoNo
Door Alarm
YesYesYesNo
Door Storage
Width
23.875"23.88"23.88"23.875"
Height
34.25"34.25"34.25"33.75"
Depth
24"23.88"24"23.75"