ID # 3141858Model # K-HP24RO-4-1RL-S4
Kalamazoo Signature 24 Inch Outdoor Refrigerator - Right Hinge - Lock - K-HP24RO-4-1RL-S4
This item does not qualify for our Simple Shipping program.
This item leaves our warehouse within
12-16 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
Forced air cooling for rapid cooldown and even temperature distribution
  • Commercial-grade stainless steel interior
  • Two-inch thick walls provide superior insulation and minimize vibrations
  • Variable speed compressors for optimum balance of energy efficiency and cooling power
Learning Center
Manufacturer Downloads
Product Videos
Warranty
Full 3 Year Warranty
Limited 6 Year Warranty
Refer to the manufacturer's manual for full warranty details.
Related Departments
Current Item
Capacity
Temperature Range
33 - 42 Degrees33 - 47 Degrees34 - 42 Degrees34 - 42 Degrees
Counter Depth
Counter DepthCounter DepthCounter DepthCounter Depth
Venting
Front VentingFront VentingFront VentingFront Venting
Ul Approved
YesYesYesYes
Commercial
NoNoNoNo
Cutout Width
24"24"24"24"
Cutout Height
34 1/2"35"34"34"
Outdoor Certification
ULULULUL
Color
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Food Rated
Yes--No--
Collection
Signature------
Hinge Type
Right Hinge--Left Hinge--
Door Type
DoorDrawerDoorDrawer
Glass Door
NoNoNoNo
Lock
YesNoYesYes
Cutout Depth
24"24"27"24"
Configuration
Built-InFreestandingFreestandingFreestanding
Unit Size
CompactCompactCompactCompact
Energy Star Compliant
YesYesNoYes
Self Closing Door
Defrost Type
ManualFrost FreeManual--
Cooling System
CompressorCompressorCompressorCompressor
Exterior Material
Can Capacity
Cabinet Color
Interior Material
Stainless SteelPlasticPlasticPlastic
Shelf Material
Vinyl-Coated Steel Wire--Glass--
Number Of Shelves
3--3--
Cooling Type
Forced AirForced AirForced AirForced Air
Refrigerant Type
R-600a--R-134aR-134a
Ambient Temperature Range
33 - 110 Degrees50 - 100 Degrees55 - 115 Degrees--
Control Type
DigitalDigitalDigitalDigital
Volts
115 Volts120 Volts115 Volts120 Volts
Amps
2.2 Amps15 Amps15 Amps15 Amps
ADA Compliant
Sabbath Mode
NoYesNoNo
Door Alarm
YesYesYesYes
Water Filtration
Door Storage
NoNoYesNo
Width
23.875"23.87"23.875"23.875"
Height
34.25"34"23.75"33.75"
Depth
24"23.72"33.75"21.5"