ID # 3139518Model # HP24RM-4-1RL
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
1-3 Business Days
Frequently Bought Together
Key Features
Marine Grade stainless steel interior and exterior
  • Features Perlick's exclusive RAPIDcool forced-air refrigeration system
  • Temperature range: 33° - 42°°F (.5° - 5.5°C)
  • Industry Exclusive full-extension refrigerator shelves provide easy access
Learning Center
Manufacturer Downloads
Current Item
Capacity
Refrigerator Capacity
Temperature Range
33 - 48 Degrees34 - 42 Degrees33 - 48 Degrees33 - 48 Degrees
Counter Depth
Counter DepthCounter DepthCounter DepthCounter Depth
Venting
Front VentingFront VentingFront VentingFront Venting
Ul Approved
YesYesYesYes
Commercial
NoNoNoNo
Cutout Width
24"24"24"15"
Cutout Height
34 1/2"34"34 1/2"34 1/2"
Outdoor Certification
ULULULUL
Color
Stainless SteelStainless SteelPanel ReadyStainless Steel
Food Rated
Yes--YesYes
Collection
Signature Series--Signature SeriesSignature Series
Hinge Type
Right Hinge--Right HingeRight Hinge
Door Type
DoorDrawerDoorDoor
Glass Door
NoNoYesNo
Lock
YesYesNoYes
Cutout Depth
24"24"24"24"
Configuration
FreestandingFreestandingFreestandingFreestanding
Unit Size
CompactCompactCompactCompact
Energy Star Compliant
YesYesYesYes
Self Closing Door
YesNoYesYes
Defrost Type
Automatic--AutomaticAutomatic
Cooling System
CompressorCompressorCompressorCompressor
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Can Capacity
Cabinet Color
Interior Material
Stainless SteelPlasticStainless SteelStainless Steel
Shelf Material
Wire--WireWire
Number Of Shelves
3--33
Cooling Type
Forced AirForced AirForced AirForced Air
Refrigerant Type
R-600aR-134aR-600aR-600a
Ambient Temperature Range
40 - 105 Degrees--40 - 105 Degrees40 - 105 Degrees
Control Type
DigitalDigitalDigitalDigital
Volts
115 Volts120 Volts115 Volts115 Volts
Amps
1.9 Amps15 Amps1.9 Amps2.3 Amps
ADA Compliant
NoNoNoNo
Sabbath Mode
Door Alarm
Door Storage
Width
23.88"23.875"23.88"14.88"
Height
34.25"33.75"34.25"34.25"
Depth
24"21.5"24"24"