ID # 3136821Model # K-SMOKE2-36-M6
Kalamazoo K-SMOKE2-36 Built-In Smoker Cabinet - Marine-Grade - K-SMOKE2-36-M6
This item does not qualify for our Simple Shipping program.
This item leaves our warehouse within
12-16 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
Holds ideal smoking temperature up to 24 hours on single load of charcoal
  • Seamlessly installs with Kalamazoo outdoor kitchen collection (countertop not included)
  • Computer-controlled blower system for fool-proof temperature control
  • Insulated, gravity-fed design for most efficient heat and smoke
  • Connect with standard outdoor electrical cord
World's First Undercounter Charcoal Smoker Cabinet
Gravity-Fed Design Delivers Hours of Steady Smoke & Even Heat
Fill the High-Capacity Pit
Heavy-Duty Stainless Steel. Built to Last
Learning Center
Warranty
Full 2 Year Warranty, Excluding the Pit Computer and Pit Fan
Limited 25 Year Warranty
Limited 5 Year Warranty
Refer to the manufacturer's manual for full warranty details.
Related Departments
Exterior Material
Stainless SteelPowder Coated SteelStainless SteelPowder Coated Steel
Exterior Stainless Grade
316L Stainless Steel--304 Stainless Steel--
Class
LuxuryPremiumLuxuryPremium
Fuel Type
CharcoalCharcoalCharcoalCharcoal
Collection
Smoker CabinetHeritageSmoker CabinetOpen Range
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Total Grilling Area
1848 Sq. Inches1199 Sq. Inches1848 Sq. Inches996 Sq. Inches
Spring Assisted Hood
YesNoYesNo
Thermometer
DigitalAnalogDigitalAnalog
Made In USA
YesNoYesNo
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Series
SMOKE2-36Gen IIISMOKE2-36Gen III
Primary Color
Stainless SteelBlackStainless SteelBlack
Grill Lights
NoneNoneNoneNone
Cutout Width
36 1/8"30 3/4"36 1/8"30 3/4"
Cutout Depth
30 1/4"24 1/2"30 1/4"24 1/2"
Cutout Height
Quick Ship
NoNoNoNo
Smoker Type
VerticalOffsetVerticalOffset
Smoker And Grill
NoYesNoYes
Water Smoker
NoNoNoNo
Best Use
ResidentialResidentialResidentialResidential
WiFi/Bluetooth Enabled
None--None--
Lowest Smoking Temp
225 F--225 F--
Cooking Grate Material
Stainless SteelExpanded SteelStainless SteelExpanded Steel
Cooking Grid Dimensions
28 X 22"27 1/2 X 11 1/4"28 X 22"30 X 11"
Main Grilling Area
616 Sq. Inches332 Sq. Inches616 Sq. Inches332 Sq. Inches
Commercial-Grade Multi-User
No--No--
Marine Grade
Yes--No--
Width
36"32"36"36"
Height
41.2"30.25"41.2"35"
Depth
30"30"30"32"