ID # 3134688Model # FDUP50CSA
Furrion Aurora 50 Inch Partial Sun Smart 4K LED Outdoor TV - FDUP50CSA
  • Screen is shielded with XtremeShield IK08-rated tempered glass to protect against scratches
  • Withstands all kinds of weather; Operating temperatures from -24 degrees F to 122 degrees F
  • Ultra-high-definition picture of this TV provides vivid colors and rich contrast
Learning Center
TV Type
LEDLED
Screen Size
50"50"
Screen Resolution
2160p/4K Ultra HD2160p/4K Ultra HD
Smart TV
YesYes
Mount Type
No MountNo Mount
HDMI Inputs
33
Size
50 Inch50 Inch
Screen Refresh Rate
60 Hz60 Hz
Primary Color
BlackBlack
Aspect Ratio
Maximum Resolution
3840 X 21603840 X 2160
Dynamic Contrast Ratio
USB Port
22
Sun Exposure
Partial SunShade
Component Video Inputs
NoneNone
Composite Inputs
11
PC Input
NoNo
RF Antenna Input
YesYes
Audio Outputs
11
Speaker Output Power
16W16W
Ethernet Port
Operating Temperature
-4 To 122-4 To 122
Non Operating Temperature
-24 To 122-24 To 122
Series
AuroraAurora
Width
44.41"44.41"
Height
26.46"26.46"
Depth
4.65"4.53"