ID # 3111852Model # CRUO90G1
Cru Pro 90 Outdoor Wood-Fired Pizza Oven - CRUO90G1
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
3-5 Business Days
Frequently Bought Together
Key Features
Large 36 X 24 inch cooking surface
  • Heats up in 15 minutes
  • Reaches a maximum temperature of 842 degrees Fahrenheit
Experience all that wood-fired cooking has to offer with the Cru Pro 90 in a large and elegantly designed oven handmade in Portugal. Your imagination is the only limitation on what the Cru Pro 90 can cook for you and your friends & family. Because that is what wood-fired cooking is all about — slowing down and relaxing, lighting the fire and enjoying great food with the people you care about.
Learning Center
Warranty
Refer to the manufacturer's manual for full warranty details.
Free Shipping
Leaves Warehouse3-5 Business Days
Leaves Warehouse5-7 Business Days
View Item
Exterior Material
Powder Coated SteelStainless SteelPorcelain Coated SteelStainless Steel
Fuel Type
WoodWoodWoodWood
Configuration
CountertopCountertopCountertopCountertop
Primary Color
Stainless SteelStainless SteelBrownRed
Country Of Origin
PortugalChinaChinaChina
Pizza Count
3355
Max Temperature
842 F950 F850 F850 F
Lights
NoNoNoNo
Thermometer
AnalogYesYesYes
Door Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Interior Material
Insulation
Ceramic FiberCeramic FiberCeramic FiberCeramic Fiber
Made In USA
NoNoNoNo
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Opening Dimensions
24"24 3/4"24"25"
Series
Pro 9042200--
Total Cooking Capacity
864 Sq. Inches1120 Sq. Inches1152 Sq. Inches1152 Sq. Inches
Grill Lights
NoneNoneNoneNone
Side Shelves
Quick Ship
Cooking Grate Material
Cordierite CeramicRefractory CeramicRefractory CeramicRefractory Ceramic
Cooking Grid Dimensions
36 X 24"--36 X 32"36 X 32"
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Commercial-Grade Multi-User
Marine Grade
Chimney Material
Chimney Height
22"34"33"33"
Front Shelf
Width
45"43"46.75"47.75"
Height
43.5"51"56.5"56.5"
Depth
33"35.5"44"44"