ID # 3111849Model # CRUO60G1
Cru Pro 60 Outdoor Wood-Fired Pizza Oven - CRUO60G1
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
3-5 Business Days
Frequently Bought Together
Key Features
Large 24 X 24 inch cooking surface
  • Heats up in 15 minutes
  • Reaches a maximum temperature of 842 degrees Fahrenheit
Experience all that wood-fired cooking has to offer with the Cru Pro 60 in a large and elegantly designed oven handmade in Portugal. Your imagination is the only limitation on what the Cru Pro 60 can cook for you and your friends & family. Because that is what wood-fired cooking is all about — slowing down and relaxing, lighting the fire and enjoying great food with the people you care about.
Learning Center
Warranty
Refer to the manufacturer's manual for full warranty details.
Free Shipping
Leaves Warehouse3-5 Business Days
Free Gift
View Item
Exterior Material
Powder Coated SteelStainless SteelPowder Coated SteelStainless Steel
Fuel Type
WoodWoodWoodWood
Configuration
CountertopCountertopCountertopCountertop
Primary Color
Stainless SteelStainless SteelRedBrown
Country Of Origin
PortugalItalyItaly--
Pizza Count
2224
Max Temperature
842 F900 F900 F850 F
Lights
NoNoNoNo
Thermometer
AnalogAnalogAnalogYes
Door Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelGlass
Interior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Insulation
Ceramic FiberRock-Spun WoolRock-Spun WoolCeramic Fiber
Made In USA
NoNoNoNo
Size
Small (0 - 26")Small (0 - 26")Small (0 - 26")Small (0 - 26")
Opening Dimensions
18"18 1/2"18 1/2"25"
Series
Pro 60----200
Total Cooking Capacity
576 Sq. Inches576 Sq. Inches576 Sq. Inches768 Sq. Inches
Grill Lights
NoneNoneNoneNone
Side Shelves
NoAvailableAvailableNo
Quick Ship
Cooking Grate Material
Cordierite CeramicRefractory CeramicRefractory CeramicRefractory Ceramic
Cooking Grid Dimensions
24 X 24"24 X 24"24 X 24"24 X 32"
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Commercial-Grade Multi-User
Marine Grade
NoNoNo--
Chimney Material
Chimney Height
Front Shelf
NoNoNoYes
Width
33"31"31"--
Height
43.5"23"23"--
Depth
33"34"34"--