ID # 3109371Model # DHPW22-KN
Delta Heat 22-Inch Built-In Natural Gas Power Burner - Black Control Panel - DHPW22-KN
  • Commercially powder coated black 304 stainless steel control panel
  • 60,000 BTU dual ring cast brass burner
  • Stainless steel grate with removable wok ring
Bring the heat to your outdoor kitchen with this natural gas 60,000 BTU power burner. It's constructed of 304 stainless steel, including a stainless steel grate with removable wok ring. The control panel features a stylish black powder coating. Enjoy a quick and easy start with the 9V ignition. When you're finished with the burner, simply cover with the stainless steel top to keep it protected from the elements.
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Width
22"24"20.75"20"
Cut Out Width Range
17 - 19 7/8"20 - 29 7/8"17 - 19 7/8"17 - 19 7/8"
Cut Out Height Range
Cut Out Depth Range
20" And Up20" And Up1 - 19 7/8"20" And Up
Class
PremiumLuxuryLuxuryLuxury
Primary Color
BlackStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Cut Out Width
19 1/2"22 1/2"19"19"
Cut Out Depth
20 3/4"22 3/4"18 3/4"22"
Height
12"10.5"12"11.125"
Depth
26"26.875"23.75"25.43"