ID # 3109368Model # DHPW22-KL
Delta Heat 22-Inch Built-In Propane Power Burner - Black Control Panel - DHPW22-KL
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
7-10 Business Days
Frequently Bought Together
Key Features
Made in the USA with 304 stainless steel for maximum strength and durability
  • Commercially powder coated black 304 stainless steel control panel
  • 60,000 BTU dual ring cast brass burner
  • Stainless steel grate with removable wok ring
Bring the heat to your outdoor kitchen with this propane 60,000 BTU power burner. It's constructed of 304 stainless steel, including a stainless steel grate with removable wok ring. The control panel features a stylish black powder coating. Enjoy a quick and easy start with the 9V ignition. When you're finished with the burner, simply cover with the stainless steel top to keep it protected from the elements.
Related Departments
Free Shipping
Leaves Warehouse7-10 Business Days
Leaves Warehouse3-5 Business Days
Rebate
View Item
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Width
22"24"24.00"20"
Number Of Burners
Double BurnerDouble BurnerDouble BurnerDouble Burner
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Style
Power BurnerPower BurnerPower BurnerPower Burner
Cut Out Width Range
17 - 19 7/8"20 - 29 7/8"20 - 29 7/8"17 - 19 7/8"
Cut Out Height Range
Cut Out Depth Range
20" And Up20" And Up20" And Up20" And Up
Extra Features
With LED Illumination----With LED Illumination
Class
PremiumLuxury--Luxury
Made in USA
Made In The USA With Globally Sourced PartsNoYesNo
Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Primary Color
BlackStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Cut Out Width
19 1/2"22 1/2"21 1/2"19"
Cut Out Depth
20 3/4"22 3/4"22 1/2"22"
Cut Out Height
Total BTUs
Height
12"10.5"10.81"11.125"
Depth
26"26.875"27.25"25.43"