ID # 3109338Model # DHBQ38R-WL
Delta Heat 38-Inch 3-Burner Built-In Propane Grill w/ Rotisserie - White Control Panel - DHBQ38R-WL
Sale
Save $500 on 38in Delta Heat + FREE Ext. Warranty Code: D500
  • Commercially powder coated white 304 stainless steel control panel
Cooking Grid Dimensions
36 X 17 1/2"36 X 17 1/2"40 X 19 15/16"35 3/4 X 19 1/4"
Class
PremiumPremiumLuxuryPremium
Made In USA
Made In The USA With Globally Sourced PartsMade In The USA With Globally Sourced PartsNoYes
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Commercial
YesYesNoNo
Series
38 Inch38 Inch44 InchSB38 S
Number Of Main Burners
3 Burners3 Burners4 Burners4 Burners
Infrared Main Burner
Not AvailableOne InfraredAvailableAvailable
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel--
Primary Color
WhiteWhiteStainless SteelStainless Steel
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Cutout Width
36 1/2"36 1/2"42 1/2"41 1/4"
Cutout Depth
19 3/4"19 3/4"23 5/8"26 1/4"
Cutout Height
9 1/2"9 1/2"10 1/2"36"
Quick Ship
NoNoYesYes
Total Cooking Capacity
913 Sq. Inches913 Sq. Inches1050 Sq. Inches1053 Sq. Inches
Main Grilling Area
625 Sq. Inches625 Sq. Inches797 Sq. Inches681 Sq. Inches
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
Stainless SteelStainless Steel304 Cast Stainless SteelStainless Steel
Flame Tamer Material
CeramicCeramicStainless SteelPorcelain Coated Steel
Heat Zone Separators
NoNoYesNo
Ignition Type
Continuous SparkContinuous SparkFlame ThrowerContinuous Spark
Secondary Grilling Area
288 Sq. Inches288 Sq. Inches253 Sq. Inches372 Sq. Inches
Smoker
NoNoNoYes
Spring Assisted Hood
YesYesNoNo
Width
38"38"44.18"41"
Height
23.25"23.25"24.12"53.4"
Depth
24.5"24.5"28.37"31.5"