ID # 3096188Model # HC24RO-4-6
Perlick 24-Inch C-Series Stainless Steel Panel Ready Outdoor Refrigerator Drawers - HC24RO-4-6
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
1-3 Business Days
Frequently Bought Together
Key Features
Offers an industry best full 6-year warranty for peace of mind
  • Perlick's exclusive RAPIDcool forced-air refrigeration system provides industry leading cooling
  • Drawers glide smoothly in and out of cabinet and are self closing
  • Audible alarm warns user if drawer is help open
  • Temperature range of 33 - 48 Degrees Fahrenheit
Current Item
Capacity
Refrigerator Capacity
Temperature Range
33 - 48 Degrees33 - 47 Degrees33 - 47 Degrees34 - 42 Degrees
Counter Depth
Counter Depth--Counter DepthCounter Depth
Venting
Front VentingFront VentingFront VentingFront Venting
Ul Approved
Yes--YesYes
Commercial
NoNoNoNo
Cutout Width
24"24"24"24"
Cutout Height
34 1/2"34 1/2"35"34"
Color
Panel Ready--Stainless SteelStainless Steel
Collection
C-Series------
Food Safety Certified
YesYesYes--
Lock
NoYesNoYes
Door Type
DrawerDoorDrawerDoor
Glass Door
NoYesNoNo
Cutout Depth
24 7/8"24"24"27"
Configuration
FreestandingBuilt-InFreestandingFreestanding
Unit Size
CompactCompactCompactCompact
Energy Star Compliant
YesYesYesNo
Self Closing Door
NoNoNoNo
Defrost Type
Automatic--Frost FreeManual
Cooling System
CompressorCompressorCompressorCompressor
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Can Capacity
Cabinet Color
Interior Material
Stainless SteelStainless SteelPlasticPlastic
Shelf Material
WireGlass--Glass
Cooling Type
Forced AirForced AirForced AirForced Air
Refrigerant Type
R-600aR-600a--R-134a
Ambient Temperature Range
40 - 105 Degrees--50 - 100 Degrees55 - 115 Degrees
Control Type
DigitalDigitalDigitalDigital
Volts
115 Volts115 Volts120 Volts115 Volts
Amps
1.9 Amps1.9 Amps15 Amps15 Amps
ADA Compliant
Sabbath Mode
NoYesYesNo
Door Alarm
YesYesYesYes
Width
23.875"23.88"23.87"23.875"
Height
34.25"34.25"34"23.75"
Depth
24"23.88"23.72"33.75"