ID # 3090485Model # BLZ-24-SSGP
Blaze 24-in Griddle Plate - BLZ-24-SSGP
(9)
Sold Out
Sorry, this product is no longer available
Frequently Bought Together
Key Features
Get all the versatility of a griddle without sacrificing space
  • 304 Stainless Steel construction for durability
  • Full width drip tray ensures grease does not drip into the firebox
  • 1 1/2-inch side walls keep food contained to the griddle
  • Not intended for use with Blaze side burners, power burners, or LBM / BCM 3-burner grills
Warranty
Refer to the manufacturer's manual for full warranty details.
Related Departments
Buying Options
Customer Reviews
Dan
PA
Mar 30, 2025
Worst purchase ever
Was This Helpful?
Ron
LA
Aug 24, 2023
Awful!
Was This Helpful?
K
Columbus, Ohio
Aug 13, 2023
Defective design
Warped after first use! Save your money.
Andrew
Arizona
May 10, 2023
Warped
Jay the griller
Florida
Apr 18, 2023
Warped on my first cook
Dennis
Mar 31, 2023
Verified Purchaser
No
The griddle isn't well made, it warped on the first use.
Lisa
Texas
Feb 20, 2023
DO NOT RECOMMEND
Davarino
Ohio
Feb 20, 2023
Save your money. This griddle warps easily.
Daniel
IN
Sep 28, 2022
Do not buy
Questions & Answers
Question:
I have the Blaze pro lux 34 inch grill with one infrared burner on the left side. Is the 24" griddle plate compatible with the infrared burner? The reviews are very negative wrt warping. How to use the griddle to avoid this? Mine is still in the box while the grill island is being completed and I want to avoid problems on first use.Was This Helpful?
Answers:
Asked by Karl | Answered by Wesley
Question:
Will this work with a 42" Hestan grill?Was This Helpful?
Answers:
Hi Caleb. Yes, the Blaze griddle will simply sit on the Hestan grates.
Asked by Caleb | Answered by Wesley
Will it work with Weber Genesis 3 burner stainless steel?Was This Helpful?
Asked by Bill | Answered by Wesley
Will this fit a 32" Napoleon 700 series grill?Was This Helpful?
Yes, the Blaze Griddle will fit on the grates of the Napoleon 700-series grills.
Asked by El Gee29 | Answered by Wesley
Does this fit in Mont Alpi 805 deluxe grill?Was This Helpful?
Hi, Soven. Yes, this Blaze Griddle will fit on the Mont Alpi 805
Asked by Soven | Answered by Wesley
Compare Similar Items
Current Item
Free Shipping
Leaves Warehouse24 Hours
Free Shipping
Leaves Warehouse1-3 Business Days
View Item
Rebate
View Item
Leaves Warehouse3-5 Business Days
Rebate
Size
18 X 24----13 X 17
Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Primary Color
Grill Model
Collection
Blaze LTE / LTE+ / LTE PRO / LBM / LUX / BCM--Series 7 / Series 9Professional
Grill Type
Gas Grills & Smokers--Gas Grills & Smokers--
Width
23.7"13.7"11.25"12.5"
Height
2.9"2.4"0.5"2"
Depth
17.6"17.56"19"17"