ID # 3087119Model # IBI42NG-LT
Crown Verity Infinite Series 42-Inch Built-In Natural Gas Grill W/ Lights - IBI42NG-LT
  • Six, 14,750 BTU burners allow the grill to reach full cooking temperature in less than 6 minutes
Number Of Main Burners
6 Burners3 Burners3 Burners3 Burners
Grilling Surface BTUs
94000------
Infrared Main Burner
Not AvailableAvailableAvailableAvailable
Main Burner Material
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Cast Stainless Steel304 Stainless Steel
Flame Tamer Material
Stainless SteelCeramicStainless SteelCeramic
Rotisserie Kit
NoAvailableNoNo
Heat Zone Separators
NoNoYesNo
Cooking Grid Dimensions
40 X 21"36 X 20"36 X 22"36 X 20"
Class
PremiumPremiumPremiumPremium
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Collection
Infinite SeriesT-SeriesAuroraLegacy
Series
42 Inch W/ Lights39 InchA790Pacifica
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Cutout Width
45"36 1/2"37"36 1/2"
Cutout Depth
23"23"23 1/2"23"
Cutout Height
Grill Lights
Internal / ExternalNoneInternal / ExternalNone
Made in USA
No------
Hose Included
NoNoYesNo
Commercial
YesYesNoNo
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Rotisserie Burner BTUs
No Rear Burner------
Ignition Type
Continuous SparkContinuous SparkHot SurfaceContinuous Spark
Flash Tubes
NoYesYesYes
Includes Smoker Box
No------
Thermometer
AnalogAnalog--Analog
Total Cooking Capacity
1200 Sq. Inches720 Sq. Inches1080 Sq. Inches980 Sq. Inches
Cooking Grate Material
Main Grilling Area
840 Sq. Inches720 Sq. Inches792 Sq. Inches720 Sq. Inches
Secondary Grilling Area
360 Sq. Inches--288 Sq. Inches260 Sq. Inches
Spring Assisted Hood
YesNoYesNo
Width
47.34"39.17"42.25"39.5"
Height
32.22"23.45"27"12.5"
Depth
24.693"27.09"29.75"26"