ID # 3087095Model # IBI30NG-LT
Crown Verity Infinite Series 30-Inch Built-In Natural Gas Grill W/ Lights - IBI30NG-LT
Cooking Grid Dimensions
28 X 21"32 1/4 X 20 1/4"27 X 20"27 1/4 X 19"
Class
PremiumPremiumPremiumLuxury
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Collection
Infinite SeriesSeries 7T-SeriesALXE
Series
30 Inch W/ Lights36 Inch30 Inch30 Inch
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Cutout Width
33"34 1/2"28"28 1/2"
Cutout Depth
23"22 3/4"23"23"
Cutout Height
Number Of Main Burners
4 Burners3 Burners2 Burners2 Burners
Grill Lights
Internal / ExternalInternalNoneInternal / External
Made in USA
NoNo----
Hose Included
No--NoNo
Commercial
Yes--YesNo
Infrared Main Burner
Not AvailableNot AvailableAvailableNot Available
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel--304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Rear Burner Rotisserie
No--NoYes
Quick Ship
NoYesYesYes
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
Total Cooking Capacity
840 Sq. Inches--540 Sq. Inches542 Sq. Inches
Rotisserie Kit
NoYesAvailableYes
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel18-SR Stainless Steel
Flame Tamer Material
Stainless SteelCeramicCeramicCeramic
Cooking Grate Material
Stainless SteelCast Stainless SteelStainless SteelStainless Steel
Rotisserie Burner Btus
No Rear Burner14000No Rear Burner15000
Main Grilling Area
588 Sq. Inches630 Sq. Inches540 Sq. Inches542 Sq. Inches
Ignition Type
Continuous SparkContinuous SparkContinuous SparkContinuous Spark
Secondary Grilling Area
252 Sq. Inches241 Sq. Inches----
Flash Tubes
NoYesYesNo
Smoker
NoYesNoYes
Spring Assisted Hood
YesNoNoYes
Width
35.34"41.625"30.06"30"
Height
32.22"24.25"23.45"26"
Depth
24.693"26.625"27.09"26.1875"