ID # 3087092Model # IBI30LP-LT
Crown Verity Infinite Series 30-Inch Built-In Propane Gas Grill W/ Lights - IBI30LP-LT
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
5-7 Business Days
Frequently Bought Together
Key Features
Brings commercial grade performance and durability to your backyard kitchen
  • Pilot light tube allows you turn burners on or off instantly
  • Includes water pan with drain port to ease cleaning and help eliminate grease fires
  • Arrives fully assembled - just install in your outdoor kitchen and get grilling!
Learning Center
Warranty
Residential Warranty
Refer to the manufacturers manual for full residential warranty details.
Commercial Warranty
Refer to the manufacturers manual for full commercial warranty details.
Related Departments
Free Shipping
Leaves Warehouse5-7 Business Days
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Cooking Grid Dimensions
28 X 21"27 X 20"32 1/4 X 20 1/4"27 1/4 X 19"
Class
PremiumPremiumPremiumLuxury
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Collection
Infinite SeriesT-SeriesSeries 7ALXE
Series
30 Inch W/ Lights30 Inch36 Inch30 Inch
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Cutout Width
33"28"34 1/2"28 1/2"
Cutout Depth
23"23"22 3/4"23"
Cutout Height
Number Of Main Burners
4 Burners2 Burners3 Burners2 Burners
Grill Lights
Internal / ExternalNoneInternalInternal / External
Made in USA
No--No--
Hose Included
YesYes--Yes
Commercial
YesYes--No
Infrared Main Burner
Not AvailableAvailableNot AvailableOne Infrared
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel--304 Stainless Steel
Marine Grade
NoNoNoNo
Primary Color
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
NoNo--Yes
Quick Ship
NoNoYesNo
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Total Cooking Capacity
840 Sq. Inches540 Sq. Inches--542 Sq. Inches
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel18-SR Stainless Steel
Flame Tamer Material
Stainless SteelCeramicCeramicCeramic
Cooking Grate Material
Stainless SteelStainless SteelCast Stainless SteelStainless Steel
Rotisserie Kit
NoAvailableYesYes
Rotisserie Burner Btus
No Rear BurnerNo Rear Burner1400015000
Heat Zone Separators
NoNoNoNo
Main Grilling Area
588 Sq. Inches540 Sq. Inches630 Sq. Inches542 Sq. Inches
Ignition Type
Continuous SparkContinuous SparkContinuous SparkContinuous Spark
Secondary Grilling Area
252 Sq. Inches--241 Sq. Inches--
Flash Tubes
NoYesYesNo
Smoker
NoNoYesYes
Spring Assisted Hood
YesNoNoYes
Width
35.34"30.06"41.625"30"
Height
32.22"23.45"24.25"26"
Depth
24.693"27.09"26.625"26.1875"