ID # 3065993Model # AXE-30DR-SC
Alfresco 30-Inch VersaPower Stainless Steel Soft-Close Single Drawer - AXE-30DR-SC
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
3-4 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
304 stainless steel construction ensures longevity and durability
  • Drawers pull out on heavy-duty full extension slides to maximize ease of access
  • Oversized drawer is perfect for holding large accessories like pots and pans
Related Departments
Current Item
Cut Out Height
14"8 3/4"12 1/8"12 1/8"
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Material
Stainless SteelStainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Cut Out Width Range
20 - 29 7/8"30" And Up30" And Up30" And Up
Cut Out Depth Range
20" And Up20" And Up20" And Up20" And Up
Made in USA
YesNoNoNo
Class
PremiumPremium----
Number Of Drawers
1122
Mounting Type
FlushFlushRaisedRaised
Cut Out Width
Cut Out Depth
Collection
Versa--Infinite SeriesInfinite Series
Width
30"45.25"41.24"47.24"
Cut Out Height Range
Includes Trash Bin
NoNoNoNo
Extra Features
With Soft CloseWith Soft CloseWith Soft CloseWith Soft Close
Door And Drawer Combo
NoNoNoNo
Main Category
StorageStorageStorageStorage
Includes Tank Holder
Includes Paper Towel Holder
Primary Color
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Orientation
HorizontalHorizontalHorizontalHorizontal
Height
16.5"11.75"14.73"14.73"
Depth
25.875"23.5"22.75"22.75"