ID # 3051996Model # DHTD18T-B
Delta Heat 18-Inch Roll-Out Stainless Steel Trash Bin - DHTD18T-B
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
7-10 Business Days
Frequently Bought Together
Key Features
Heavy-duty 304 stainless steel construction for lasting durability
  • Full extension heavy-duty drawer glides
  • Mirrored polished accents to match the Delta Heat
  • All Delta Heat outdoor storage components are made in the USA
Cutout Dimensions (in inches): 16 1/2 W x 24 1/4 H
Related Departments
Free Shipping
Leaves Warehouse7-10 Business Days
Leaves Warehouse1-3 Business Days
View Item
Cut Out Height
24 1/4"24 3/8"24 5/8"26 1/2"
Configuration
RegularRegularRegularRegular
Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Cut Out Width Range
1 - 16 7/8"17 - 19 7/8"--1 - 16 7/8"
Cut Out Depth Range
20" And Up20" And Up--20" And Up
Made in USA
Made In The USA With Globally Sourced PartsMade In The USA With Globally Sourced PartsNoNo
Class
StandardStandardStandard--
Number Of Drawers
Mounting Type
RaisedRaisedFlushRaised
Cut Out Width
Cut Out Depth
Width
18"19.88"20"18"
Style
Roll OutRoll OutRoll OutRoll Out
Cut Out Height Range
21" And Up21" And Up--21" And Up
Includes Trash Bin
YesYesYes--
Extra Features
With Trash BinWith Soft CloseWith Trash Bin--
Door And Drawer Combo
NoNoNoNo
Main Category
StorageStorageStorageStorage
Primary Color
Orientation
VerticalVerticalVerticalVertical
Storage Type
Single Trash BinDouble Trash BinSingle Trash BinDouble Trash Bin
Height
26"26.38"27"24"
Depth
21.5"24.13"28.125"28"